News

Elektronik Guvernör Uygulaması - 16.Temmuz.2015

 OGAN teknik tarafından ( Authorised Central distributor of Heinzmann ) Heinzmann elektronik governör sistemi hazirlık ve testleri yapılarak gemiye takılabilecek hale getirildi.

 
 
Makinenin Hidrolik governor sürücü sisteminde oluşan ve tasarıma dayalı hatalar neticesinde ortaya çıkan seyir ve makine güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden olaylara istinaden elektronik governor’e geçilmesi kararlaştırılmış ve bu şekilde ana makinenin hatalı tasarım neticesinde sorun yaratan bölümünün kullanılmasına gerek kalmayarak seyir güvenirliliği arttırılmıştır.
 
 
Yeni sistem gemi üzerine montaj edildi.
 
 
 
 
Elektronik cabinet geminin her türlü manevrasında vibrasyondan etkilenmemesi için vibrasyon takozları ile sabitlendi.

Tüm bağlantı kabloları her türlü mekanik ve ısı etkisinden bağımsız olabilmesi için güvenlik altına alındı.
Speed sensorlar makine ön taraf dişli üzerine özel aparat yapılarak monte edildi ve kilitlendi.
Alarm ve indikasyon panelleri yerleştirildi.
 

Commissioning & Start-up Tuzla demir bölgesinde özel ayarlarda sisteme girilerek tamamlandıktan sonra seyir tecrübesine çıkarak geminin o güne kadar teknolojik olarak sağlanamayan tüm eksiklikleri başarıyla giderilmiştir.
Şöyleki :


1- Makinenin start esnasında MDO veya HFO kullanımında ve sıcak – soğuk durumunda minimum start havası harcayarak bacadan sıfır duman ile yumuşak bir kalkışı sağlanmıştır.
2- Governor sisteminde her türlü çalışma şartında sıfır salınırlı bir çalışma şartı sağlanmıştır.
3- Değişken yükler karşısında tepki seviyesi çok yüksek makinenin salınırının önüne geçen bir çalışma şekli sağlanmıştır.
4- Clutch in ve out larda Reductıon gear Clutch ömrünü uzatacak yumuşak geçişler ve devir ayarlamaları yapılabilmiştir.
5- Manevralardaki tüm kullanım kolaylığı Kaptan isteği doğrultusunda ayarlanabilmiştir.
6- Overspeed ayrıca elektronik governor tarafından safety sisteme desteklenebilmiştir.
7- Yakıt tüketimine olan katkısı ölçülecektir.


Bu katkının geminin kötü hava şartlarında seyir halindeki durumlarında geleneksel governor’lerın yaptığı salınımın ortadan kaldırılmasıyla başarılacağı aşikârdır.
Ana makinenin İdle pozisyonda bekleme devri olan 260 rpm devrin 200 rpm devre düşürülebilmesi sağlanmıştır. Hidrolik governor’lerde yağ basıncı oluşturulabilmesi için makine devri düşürülememektedir. Bu devir düşüşü’de özellikle uzun manevra beklemeleri esnasında yakıt tüketimini azaltacaktır.